2013. július 28., vasárnap

Bajuszos hagyma




Bajuszos hagyma még üdén zölden

Bajuszos hagyma (Allium vineale)

Különleges megjelenésű faj, gömb alakú virágzatát apró virágain kívül rengeteg apró sarjhagyma alkotja. A sarjak közül kilógó porzószálak miatt szokatlan megjelenésű.

Szára vékony, hengeres. Kékeszöld levelei vékonyak, szálasak kopaszak, félkör keresztmetszetűek, tőállóak, a virágzás idejére elszáradnak. Gömb alakú virágzata a szár végén ül, kevés rózsaszín virág és sarjhagymák alkotják, de előfordulhat, hogy a virágok hiányoznak. Termése kicsi tok. Az egész növény erős fokhagyma illatot áraszt. Június-augusztusban virágzik száraz gyepeken, szántókon, szőlőkben.

Forrás: novenyhatarozo.info



Bajuszos hagyma beérett sarjak




Augusztus-októberig ültethető.



2013. július 27., szombat

Micike és Pepi

2013. július 26., péntek

Bogáncs és a látogatók



A bogáncs

A Carduus vagy bogáncs nemzetség (a carduus latinul bogáncsot jelent[1]) a őszirózsafélék (Asteraceae) családjának bogáncsformák (Carduoideae) alcsaládjába tartozó növénynemzetség. A bogáncs kórószerű tüskés gyomnövény.[2]; általában a őszirózsafélék (Asteraceae) családjának Cynareae (syn: Cardueae) nemzetségcsoportjába, különösen annak Carduus, Cirsium, és Onopordum nemzetségébe tartozó tüskés növények köznapi neve. Nem tekinthető rendszertani kategóriának.

Egyes Carduus-fajok bogarak és lepkék lárváinak tápnövényéül szolgálnak; ilyen például a sárgagyűrűs bogáncscincér és a bogáncslepke.

A carduus szóból származó Cardonnacum latinul bogáncsos helyet jelent. Ebből származtatják a történelmi Burgundia régióbeli Chardonnay falu nevét is – amiből viszont a híres Chardonnay szőlőfajta neve ered.

wikipedia.org

Változékony csüngőlepke és a földi poszméh lakmározik a bogáncson

Változékony csüngő lepke

A változékony csüngőlepke (Zygaena ephialtes) a valódi csüngőlepkék (Zygaeninae) alcsaládjának egyik, Magyarországon is honos faja.
Szárnyai feketék, fehér, sárga vagy piros foltokkal, de a potrohgyűrűje mindig sárga. Nem csak a foltok színe, de számuk is populációnként más és más.
A lepkék a nyári hónapokban, a napfényes órákban repülnek, többnyire más Zygaena fajokkal együtt. Virágokról táplálkoznak, leginkább az üde virágos réteken. Petéit csomókban rakja le, és a peték telelnek át. A hernyók pillangósvirágúakon élnek.

wikipedia.org


Poszméh

A földi poszméh (Bombus terrestris) a rovarok (Insecta) osztályába, hártyásszárnyúak (Hymenoptera) rendjébe és méhfélék (Apidae) családába tartozó faj.
Testhossza 11-24 milliméter közötti. Szőrzetének alapszíne fekete, előtora és potrohának második hátlemeze sárga, potrohának vége fehér.
Általában a föld fölött nehézkesen repülve közlekedik. Nevét onnan kapta, hogy méternyi mélységben lakik a földben, leggyakrabban egér- és vakondjáratokat használva, ahonnan csak akkor bújik ki, amikor a Nap melege már lehatolt a talajba. Az áttelelt királynő, amelyet előző ősszel termékenyítettek meg, új családot alapít. Petéit egy virágporból és viaszból álló galacsinba rakja le a padlóra a fészke közepén, melyet száraz fűvel, lombbal és mohával bélel ki. A bejárathoz egy viaszedényt csinál, amelyet mézzel tölt meg. Amikor a lárvák megnőnek, szétrepesztik a szűk viaszkamrát. A királynő virágpor- és mézadagokkal eteti az éhes lárvákat a nyelvével mindegyiknek egy csepp nyálat adva, majd újra és újra lezárja a kamrát a repedéseket kijavítva. A földi poszméh nyelve – hasonlóan a háziméhhez – egészen rövid. Hogy hozzáférjen a herevirágban levő nektárhoz, lyukat kell harapnia a virág sziromcsövének alsó részébe. A földben kikelő első poszméhek a „dolgozók”. Az ivadékok gondozását ezek veszik át, így a királynőnek csak a peterakással kell törődnie. Késő nyáron még a megtermékenyítetlen dolgozók is petét raknak. Ezekből mind „herék”, azaz hímek lesznek. Egyetlen feladatuk, hogy párosodjanak a nőstényekkel, amelyek aztán áttelelnek, és a következő tavasszal új családot alapítanak. Ősszel a herék elpusztulnak az idősebb poszméhekkel együtt. Egyedül a megtermékenyített nőstények maradnak életben.

wikipedia.org







2013. július 24., szerda

Réti imola




1 méter magasra megnő



Réteken, szántókon, útszéleken találkozhatunk a réti imolával.

Az imolag (Centaurea) nemzetség rendszerezését megnehezíti, hogy több faj képes egymással kereszteződni, és ennek eredményeként hibrid fajok is kialakulnak, a réti imola is egy hibrid faj.



2013. július 22., hétfő

Karolópók

Mezei fejvirág



Sokat keresgettem, mire megtaláltam ennek a szép kis fehér virágnak az ismertetőjét.

Már néhány héttel ezelőtt is felfedeztem a mezőn, de mostanra besokallt :) amerre nézek hatalmas magasra nőtt szárán kitűnik az egyéb fű közül....
aztán nem hagyott nyugodni, eddig még sosem láttam, vagy legalábbis nem tűnt fel, iskolában sem tanították, vajon mi lehet??
és sikerült, megtaláltam:

Ez a szép kis fehér virág a hatalmas hosszúra nőtt száron, a mezei fejvirág

némelyik még 2 méter magara is megnőtt....


A mácsonyafélék családjába tartozik, így rokona az ördögszem és varfű fajoknak is.
20-70 cm magas, elágazó szárú vadvirágunk.
Levelei mélyen, szárnyasan osztottak, félbeszárnyaltak. A szeletek lándzsa alakúak, ép vagy fűrészes szélűek. A levél felületén hosszú, vékony szőrök vannak.
Virágai fejecske virágzatba rendeződnek, melyek a szár csúcsán egyesével állnak. A zigomorf virágok fehér színűek, a hosszan kilógó bibék halványlilák.
Termése kaszat.
Száraz, napsütötte rétek virága. Július-szeptember között virágzik.
Forrás: novenyhatarozo.info


itt még bimbós






és vannak alacsonyabbra nőtt változatok is....



2013. július 14., vasárnap

Valami szép virág.....

Imádkozó sáska